|
|
|
||
|
This course is designed for undergraduate students to acquire solid background in elementary mathematics. The studied topics are: properties of functions, limits, derivatives of functions of one variable, primitive functions and definite integrals. Students will become familiar with the mathematics needed for applications in the fields of physics and chemistry. The topics covered are also followed by Mathematics for Chemists II.
Last update: Hájek Lukáš (11.08.2025)
|
|
||
|
Pro úspěšné ukončení předmětu je potřeba získat nejdříve zápočet, pak zkoušku. Zápočet uděluje cvičící na základě podmínek určených na začátku semestru, především výsledků průběžných testů (je nutné mít z každého alespoň polovinu bodů). Zápočtové písemky se píšou v 7., 9., 12. a 14. týdnu zimního semestru (a v případě zápisu předmětu v létě pak ve 4., 7., 11. a 14. týdnu letního semestru). Výsledky zápočtových písemek je možné až dvakrát opravit. Předmět je zakončen ústní zkouškou, finální známka je kombinací výsledků zápočtových písemek (ze 40 %) a výkonu u ústní části (z 60 %). Bližší informace na E-learningu. Last update: Hájek Lukáš (08.06.2026)
|
|
||
|
||
|
Lectures and exercise classes. Last update: Cibulková Jana (13.02.2025)
|
|
||
|
Předmět je zakončen ústní zkouškou z probraných témat (s písemnou přípravou). Pro účast na zkoušce je nutný zápočet získaný na základě výsledků průběžných testů. U zkoušky je požadována znalost probraných pojmů – bližší informace na E-learningu. Last update: Hájek Lukáš (08.06.2026)
|
|
||
Last update: Hájek Lukáš (11.08.2025)
|
|
||
Last update: Hájek Lukáš (11.08.2025)
|
|
||
|
Students will be able to understand basic mathematical concepts, limit calculations, differentiate and integrate functions of one variable, investigate the course of a function, and gain mathematical knowledge necessary in physics and chemistry subjects. Last update: Hájek Lukáš (11.08.2025)
|
|
||
|
No requirements. Last update: Cibulková Jana (13.02.2025)
|