|
|
|
||
Předmět seznamuje studenty se základem chemických, potravinářských, biotechnologických výrob. V předmětu jsou zahrnuty základy rafinace ropy při výrobě pohonných hmot, petrochemické výroby základních monomerů a jejich využití, anorganické technologie výroby hnojiv a důležitých anorganických sloučenin, biotechnologické a potravinářské technologie výroby chemikálií a potravin, které zahrnují i tradiční výroby jako je výroba piva, cukru, škrobu atd. Důraz je kladen na chemické a technologické porozumění významných (velkotonážních) technologií a jejich návaznost v celém kontextu od vstupní suroviny k finálnímu produktu. Last update: Matějovský Lukáš (06.01.2025)
|
|
||
Zkouška se skládá z písemné a ústní části. Pro úspěšné absolvování předmětu je nutno získat z písemné části minimální počet 50 bodů ze 100 možných. V ústní části student případně vysvětlí a doplní odpovědi uvedené v písemné části či zodpoví doplňující otázky. Last update: Matějovský Lukáš (06.01.2025)
|
|
||
Doporučená:
Last update: Matějovský Lukáš (26.03.2025)
|
|
||
Písemná a ústní zkouška Last update: Matějovský Lukáš (06.01.2025)
|
|
||
1. Chemický průmysl u nás a ve světě 2. Přehled surovin pro chemický průmysl, recyklace, cirkulární ekonomika, obnovitelné zdroje 3. Základy zpracování ropy, výroba paliv a příprava surovin pro petrochemii 4. Petrochemie, výroba základních monomerů a chemikálií 5. Výroba plastů, druhy plastů a jejich recyklace 6. Výroba syntézních plynů, vodíku, amoniaku a F-T syntéza 7. Výroba síry, kyseliny sírové, kyseliny dusičné a močoviny 8. Výroba hnojiv a jejich využití 9. Produkce biopaliv (bioetanol, biomethan) a prekurzorů bioplastů (kyselina mléčná, jantarová, PHA) biotechnologickým způsobem, koncept biorafinerie 10. Výroba léčiv biotechnologickými postupy 11. Tradiční fermentační technologie v potravinářském průmyslu – výroba alkoholických nápojů, fermentovaných mléčných výrobků, fermentované zeleniny – „přírodní konzervace potravin“ 12. Potravinářské technologie I – moderní technologie tuků, FAME, glycerol, inovativní technologie zpracování cukru, škrobu a obilovin; moderní postupy zpracování potravinářských odpadů. 13. Potravinářské technologie II – moderní i klasické konzervační metody, technologie masa a masných výrobků, technologie zpracování ovoce a zeleniny. 14. ČOV a likvidace kontaminací Last update: Matějovský Lukáš (05.02.2025)
|
|
||
Matějovský L.: Základy chemických a potravinářských technologií. Přednášky a zkušební otázky poskytované studentům v elektronické formě zveřejněné na e-learningu Last update: Matějovský Lukáš (06.01.2025)
|
|
||
Studenti budou umět a znát: Základní principy výroby nejdůležitějších velkotonážních výrob. Orientovat se ve výrobě hlavních druhů meziproduktů a produktů, které se dají získat v chemickém a potravinářském průmyslu. Základy výroby nejdůležitějších druhů paliv, biopaliv, monomerů, organických a anorganických chemikálií, potravinářských a biotechnologických produktů atd., a jejich využití. Student by si měl odnést všeobecné znalosti o chemickém a potravinářském průmyslu a o jednotlivých návaznostech mezi dílčími výrobními procesy. Last update: Matějovský Lukáš (06.01.2025)
|
|
||
Organická chemie I Anorganická chemie I Last update: Matějovský Lukáš (06.01.2025)
|