In the first part of the course the student gets acquainted with the interfacial phenomena. This knowledge is applied to the description of the basic features of dispersion systems, their classification, conditions of their formation and stability, with special attention paid to the dispersion of colloidal and nano dimensions, surface interactions and particular physico-chemical properties (kinetic, optical, electrical and rheological). The third part is devoted to the description of various types of dispersions.
Last update: Bartovská Lidmila (14.11.2012)
Předmět je věnován problematice disperzních systémů - jejich klasifikace, vzniku a stability s důrazem na disperze koloidních rozměrů a nanorozměrů. První část se zabývá jevy na fázových rozhraních, které výrazně ovlivňují vlastnosti koloidně disperzních soustav (rovnováha na zakřiveném rozhraní ve dvoufázových systémech, rovnováha na rozhraní tří fází, adsorpce na fázových rozhraních). Ve druhé části jsou probírány vlastnosti disperzních systémů ovlivňované stupněm disperzity - difuzivita, schopnost sedimentovat, membránové jevy, reologické a optické vlastnosti. Třetí část je věnována popisu jednotlivých typů disperzních systémů.
Last update: Bartovská Lidmila (14.11.2012)
Aim of the course -
Students will be able to:
analyze and optimize the processes, which are relaed to chemistry of phase interfaces
distinguish and properly describe different types of dispersions: colloid dispersions and nanodispersions, analytical and macroscopic dispersions
apply methods of colloid and surface chemistry and nano-chemistry in the research and description of biological systems and at a development of new materials in ceramics, medicine, petrol industry, water treatment, etc.
Last update: TAJ403 (25.09.2013)
Studenti budou umět:
Analyzovat a optimalizovat procesy, v nichž se významně uplatňují fázová rozhraní a to jak praktické (např. detergence, příprava vodovzdorných povrchů, ochranných povrchových vrstev, aplikace instekticidů,..), tak mnohé inženýrské problémy (přenos tepla v zařízeních, kde hlavní úlohu hraje vypařování a kondenzace, flotace aj.).
Získají přehled o různých typech disperzí, zvláště koloidních a nanodisperzí, jejichž vlastnosti se v důsledku velké plochy fázového rozhraní liší od vlastností analytických i hrubých disperzí.
Aplikovat metody koloidní chemie a nanochemie na studium biologických systémů i při vývoji nových materiálů v keramice, lékařství, při těžbě minerálů a ropy, při úpravě vody nebo při řešení ekologických problémů.
D: Adamson A.W.: Physical Chemistry of Surfaces, New York 1990, 0471610194.
D: Shaw D.J.: Introduction to Colloid and Surface Chemistry, London 1980, 0750611820
D: Hiemenz P.C., Rajagopalan R.: Principles of Colloid and Surface Chemistry, 3rd Ed., New York 1997,0824793978.
D: Myers D.: Surfaces, Interfaces, and Colloids, VCH Publishers, Inc., New York 1999. 1560810335.
D: Pashley R.M., Karaman M.E.: Applied Colloid and Surface Chemistry, John Wiley & Sons, Ltd. 2004,0470868821
Last update: TAJ403 (18.11.2012)
Syllabus -
1. Influence of phase boundaries on the properties of the dispersion systems. Thermodynamics of the systems with the great interface area. Molecular view on the interface.
2. Interface energy, interface tension, temperature dependence, methods of measurement.
3. Curved interfaces. Laplace-Young equation. The influence of interface curvature on the vapour pressure and on the solubility at constant temperature. The influence of interface curvature on the vapour-liquid equilibrium and solid-liquid equilibrium at constant pressure.
4. Three-phase equilibrium. Wetting and spreading. Young equation.
5. Capillary phenomena. Surface films of non-soluble substances on liquids. Langmuir-Blodgett films.
6. Adsorption kinetics and equilibrium. Gibbs adsorption isotherm. Gas adsorption on solids. Adsorption from solutions on solids.
7. Electric properties of interfaces. Electrical double layer, electrokinetic phenomena.
8. Dispersion system, classification and characterisation. Distribution functions. Stability of dispersions.
9. Kinetic properties of dispersions influenced by the dispersity degree. Thermic motion, diffusion, sedimentation velocity, sedimentation equilibria, osmosis, membrane phenomena.
10. Viscosity of dispersions. Einstein equation. Plastic, pseudoplastic, and dilatant systems.
11. Optical properties of dispersion. Light scattering.
14. Macromolecular solutions. Reversible and irreversible gels.
Last update: Bartovská Lidmila (14.11.2012)
1. Vliv fázových rozhraní na vlastnosti disperzních systémů, termodynamika systémů s velkou plochou fázového rozhraní. Molekulární pohled na fázová rozhraní.
2. Mezifázová energie, mezifázové napětí, závislost na teplotě, metody měření.
3. Zakřivená fázová rozhraní, Laplaceova-Youngova rovnice. Vliv zakřivení na tlak nasycené páry, na rozpustnost za konstantní teploty. Vliv zakřivení na rovnováhu mezi kapalina-pára a mezi pevná fáze-kapalina za konstantního tlaku
4. Rovnováha na třífázovém rozhraní. Smáčení a rozestírání, Youngova rovnice.
5. Kapilární jevy. Povrchové filmy nerozpustných látek na kapalných a pevných površích. Filmy Langmuira a Blodgettové.
6. Kinetika adsorpce a adsorpční rovnováha. Gibbsova adsorpční izoterma. Adsorpce plynů na pevných látkách, adsorpce z roztoků na pevných látkách.
7. Elektrické vlastnosti fázových rozhraní. Elektrická dvojvrstva, elektrokinetické jevy.
8. Disperzní soustavy, jejich klasifikace a charakterizace. Rozdělovací funkce. Stabilita disperzí.
Bartovská L., Šišková M.: Co je co v povrchové a koloidní chemii - elektronický výkladový slovník verze 1.0, 2005 - přístup zdarma (http://vydavatelstvi.vscht.cz/informace/uid_es-001_cze.html).
Last update: KNOBLOCL (10.06.2013)
Registration requirements -
Physical Chemistry II or Physical Chemistry of Colloidal Systems
Last update: Hovorka Štěpán (10.09.2013)
Fyzikální chemie II nebo Fyzikální a koloidní chemie
Last update: TAJ403 (18.11.2012)
Teaching methods
Activity
Credits
Hours
Konzultace s vyučujícími
0.2
5
Obhajoba individuálního projektu
0.2
5
Účast na přednáškách
1
28
Příprava na přednášky, semináře, laboratoře, exkurzi nebo praxi