Cílem kurzu je seznámit účastníky s metodami mikrobiologického a biologického rozboru používanými ve
zkušebních laboratořích. Součástí kurzu je teoretická část zaměřená na stěžejní a rizikové kroky při mikrobiologické
(kultivační) a biologické (mikroskopické) práci. Posluchač se naučí pracovat s různými matricemi vzorků (voda,
nárost, kal, sediment) ve vztahu k legislativním požadavkům a vhodným metodám pro stanovení cílového
mikroorganismu. Zmíněny jsou zásady správné praxe v laboratoři, požadavky QA/QC (výkonnostní charakteristiky
médií, selektivita, specifičnost, produktivita, referenční materiály, interní konfirmace, verifikace) a zajištění platnosti
výsledků s ohledem na ČSN EN ISO/IEC 17025:2018. Doplněna je i praktická ukázka některých kultivačních
procedur a mikroskopických technik.
Poslední úprava: Krátká Jana (10.01.2024)
Literatura
Povinná:
Říhová Ambrožová, Jana. Biocenózy vodních biotopů =, Biocenosis of water biotopes = Biocenosis de hábitat acuático. : , , https://vufind.techlib.cz/Record/001873399 s. ISBN 978-80-7592-064-5.
Říhová Ambrožová, Jana, Vejmelková, Dana, Čiháková, Pavlína. Technická mikrobiologie a hydrobiologie. : , , https://vufind.techlib.cz/Record/001860388 s. ISBN 978-80-7080-986-0.
Poslední úprava: prepocet_literatura.php (19.12.2024)
Požadavky ke zkoušce (Forma způsobu ověření studijních výsledků)
Nejsou.
Poslední úprava: Krátká Jana (10.01.2024)
Sylabus
Kurz je složen ze 4 modulů, které nemusí posluchač absolvovat všechny. Modul 1: Základy mikrobiologie/biologie, používané kultivační a mikroskopické metody, vhodné přístroje a zařízení, práce v laboratoři (osvojení zásad aseptické práce v mikrobiologické laboratoři), úprava vzorků pro rozbory (očkování, přímý výsev, membránová filtrace). Teoretická a praktická část. Modul 2: Mikrobiologický rozbor různých typů vzorků, práce s normami (požadavky na stanovení ukazatelů kvality vody), selektivní/neselektivní stanovení, konfirmace indikátorového organismu. Teoretická a praktická část. Modul 3: Mikroskopická analýza různých typů vzorků v návaznosti na provedené kultivační metody, práce s normami (požadavky na stanovení ukazatelů kvality vody). Teoretická a praktická část. Modul 4: Požadavky QA/QC (výkonnostní charakteristiky médií, selektivita, specifičnost, produktivita, referenční materiály, interní konfirmace, verifikace) a zajištění platnosti výsledků s ohledem na ČSN EN ISO/IEC 17025:2018. Příklady z praxe.