SubjectsSubjects(version: 953)
Course, academic year 2015/2016
  
Organic Chemistry: Selected Chapters - N342028
Title: Vybrané kapitoly z organické chemie
Guaranteed by: Department of Chemistry of Natural Compounds (342)
Faculty: Faculty of Food and Biochemical Technology
Actual: from 2013 to 2021
Semester: winter
Points: winter s.:3
E-Credits: winter s.:3
Examination process: winter s.:
Hours per week, examination: winter s.:2/1, MC [HT]
Capacity: unknown / unknown (unknown)
Min. number of students: unlimited
State of the course: not taught
Language: Czech
Teaching methods: full-time
Teaching methods: full-time
Level:  
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
Guarantor: Drašar Pavel prof. RNDr. DSc.
Examination dates   Schedule   
Annotation -
Course aims to strengthen by repetition the basic information from general and organic chemistry taught during bachelor studies to understand the subject itself but also other topics during the study at the Faculty of food and biochemical technology of ICT Prague.
Last update: TAJ342 (04.07.2006)
Aim of the course - Czech

Studenti budou umět:

Porozumět základním pojmům ze strukturní, organické, ale i fyzikální chemie

Určovat a popisovat stereochemii na základě strukturních vzorců

Odvozovat chemické a další vlastnosti na základě struktury molekuly

Identifikovat základní reakční mechanismy v organické chemii a důsledky z toho vyplývající pro stereochemii produktů

Last update: TAJ342 (03.12.2012)
Literature - Czech

1. Z: John McMurry, Organic Chemistry, Brooks/Cole (4. vydání 1996, 5. vydání 2000).

2. D: Smith M. B., March J., March's Advanced Organic Chemistry: Reactions, Mechanisms, and Structure, 5th Edition, Wiley, 2000. (pro hloubavé studenty)

3. D: Červinka O., Dědek V., Ferles M.: Organická chemie, 4. Vydání. Informatorium Praha 1991.

4. D: Fox M. A., Whitesell K. J.: Organic Chemistry (2nd ed.), Jones and Bartlett Publishers London, 1997.

5. D: Paleta O., Panchartek, J., Trška, P., Večeřa, M.: Řešené úlohy z organické chemie. SNTL Praha 1981.

6. D: Berg J.M., Tymoczko J.L., Stryer L., Biochemistry, 5 ed., Freeman, NY 2002.

7. Z: Pacák J., Jak porozumět organické chemii, Karolinum, 2009

8. Z: Pacák J., Reakce chemických sloučenin, Karolinum 2009

Last update: Drašar Pavel (06.11.2012)
Learning resources - Czech

http://www.vscht.cz/lam/new/vkoch.htm

Last update: Drašar Pavel (06.11.2012)
Syllabus - Czech

1/ Úvodní poznámky, organická chemie, struktura organických látek, nahlédnutí do historie, izomerie, psaní vzorců organických sloučenin, funkční skupiny (základní pojmy), užitečnost studia organické chemie pro poznání molekulárních aspektů živé přírody a pozitivní ovlivnění kvality lidského života. Moderní přístupy k zápisu chemických struktur a jejich převodu na „jednoznačné“ názvy a naopak, WLN, řetězce SMILES, CAS RN, ACX, názvoslovné programy.

2/ Uhlíkaté sloučeniny a chemická vazba, hybridizace sp sp2 a sp3, druhy vazeb (), popis kovalentní vazby, polární vazba, aromaticita, induktivní, mezomerní a sterický efekt, struktura organické sloučeniny jako její prvořadý atribut pro interakce s biologickými systémy

3/ Stereochemie, optická izomerie, optická rotace jako deskriptor, konvence (+)/(-), chiralita, absolutní konfigurace, terminologie, projekce prostorová (doporučená konvence), Fischerova, konvence D/L, Newmanova, R/S, cis/trans, E/Z a P/M konvence, enantiomery, diastereomery, mesosloučeniny, racemáty a jejich štěpení, konfigurační předpony (cukry, steroidy … ), vzájemné poměry dvou chirálních center. Stereochemie cyklopentanu a cyklohexanu, konstituce, konformace a konfigurace, axiální a ekvatoriální substituenty, molekulové modely, molekulové modelování, vlastnosti stereoisomerů (Thalidomid), stereochemie reakcí, chiralita jiných atomů než uhlík.

5/ Vztah mezi strukturou, vlastnostmi, reaktivitou a biologickou účinností (interakcemi), vazebné faktory, sterické faktory, vliv dihedrálního úhlu na vnitřní energii a fyzikální vlastnosti, rotační bariéra, Karpulsova rovnice, možnosti předpovědi vlastností sloučenin z podrobné znalosti struktury, možnosti a účel výpočtu energie molekul, možnosti studia vlastností molekul.

6/ Základní typy činidel a reakcí v organické chemii a jejich roztřídění, elektrofily a nukleofily, pohyb elektronů a částic při reakci, polární a radikálové, adice, eliminace, substituce, kondenzace, solvolýza. Oxidace, redukce, acidobazická katalýza a přesmyky, retrosyntetická analýza, přeměna funkčních skupin, štěpení a tvorba C-C vazeb, vnesení heteroatomu, synthon, pojem chránící skupina, orthogonalita.

7/ Základní typy mechanizmů v organické chemii, stereochemické aspekty, epimerace, izomerizace, zachování a převrácení konfigurace, Waldenův zvrat, chirální indukce v organické syntéze pojem enantiomerní výtěžek (ee), chirální katalýza.

8/ Uplatnění supramolekulární chemie, enzymy v organické syntéze, rozdíl mezi tranzitním stavem (aktivovaným komplexem) a reaktivním meziproduktem, reakční trajektorie, předpověď reakční trajektorie.

9/ Fyzikálně chemické metody v analýze organických látek. 13C a 1H NMR, IČ, UV/VIS, MS, chiroptické metody, chromatografie, TLC, GC a HPLC, elektroforéza, spřažené metody, dělení chirálních sloučenin. Předpověď fyzikálně chemických dat na základě strukturních údajů. Orientační výpočet vnitřní energie a prostorového uspořádání molekuly.

10/ Metodika syntézy organických látek. Změny funkčních skupin, reakce tvorby C-C vazby, syntéza heterocyklických sloučenin. Přesmyky. Použití chránících skupin. Příklady totálních syntéz přírodních a biologicky aktivních látek.

11/ Supramolekulární chemie. Přírodní látky jako stavební kameny supramolekul a nanozařízení. Syntéza na pevné fázi, kombinatoriální syntéza, chemické knihovny.

12/ Environmentální hlediska organické chemie, chemie přírodních látek, farmaceutická chemie.

Last update: TAJ342 (04.07.2006)
Registration requirements - Czech

Žádné

Last update: Drašar Pavel (06.11.2012)
Teaching methods
Activity Credits Hours
Účast na přednáškách 2 56
Příprava na zkoušku a její absolvování 1 28
3 / 3 84 / 84
Coursework assessment
Form Significance
Oral examination 100

 
VŠCHT Praha