|
|
|
||
Předmět seznamuje s konceptem sociální pedagogiky, jejími teoretickým a praktickými souvislostmi, ohrožujícími
aspekty vlivu prostředí na jedince a s rizikovými projevy chování u dětí a dospívajících. Důraz je kladen na roli školy
v primární prevenci a kompetenci k vytváření strategií a programů primární prevence a na schopnost intervenovat
směrem k výchovnému ovlivňování, řešení obtížných výchovných situací a k ochraně žáka před nepříznivými vlivy prostředí.
Poslední úprava: Lorenzová Jitka (23.08.2024)
|
|
||
1. Sociální pedagogika a její vymezení, vliv prostředí na jedince, proces socializace, problematiky deviace a alternativní socializace 2. Ohrožení žáka a studentka prostředím, sociální znevýhodnění a podpůrná opatření, syndrom CAN 3. Druhy rizikového chování a výchovných problémů u dětí a dospívajících, kriminalita mládeže, systém ústavní a ochranné výchovy 4. Role školy v prevenci rizikového chování a v ochraně dítěte, minimální preventivní program, školní metodik prevence, principy tvorby preventivních programů 5. Metody a postupy primární prevence při práci s žákem a školní třídou.
Literatura:
ČESKÁ ŠKOLNÍ INSPEKCE. Metodika k monitorování a vyhodnocování spravedlivosti vzdělávacího systému v ČR. Praha: Česká školní inspekce, 2022 FELCMANOVÁ, L. a kol. Metodika ke Katalogu podpůrných opatření, k dílčí části pro žáky s potřebou podpory ve vzdělávání z důvodu sociálního znevýhodnění. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2015 KOLEKTIV AUTORŮ. Bedekr sociálním znevýhodněním pro učitele základní školy. Plzeň: Západočská univerzita v Plzni, 2011 LORENZOVÁ, J. Sociální pedagogika: věda, praxe a profese v souvislostech. Praha: VŠCHT, 2023. LORENZOVÁ, J. Sociální pedagogika a rizikové chování (Studijní opora pro studijní program Učitelství chemie pro střední školy a pro kurz CŽV Učitelství chemie pro střední školy). Praha: VŠCHT, 2020 MAZÁNKOVÁ, L. Typologie výchovných potíží. Brno: IMS, 2007 MIOVSKÝ, M., SKÁCELOVÁ, L., ZAPLETALOVÁ, J., NOVÁK, P. (Eds.), Primární prevence rizikového chování ve školství. Praha: Sdružení SCAN, Univerzita Karlova v Praze & Togga, 2010 MIOVSKÝ, M. et al. (2015). Programy a intervence školské prevence rizikového chování v praxi (2nd ed.). Praha: Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze v Nakladatelství Lidové noviny, 2015 NĚMEC, Z. Identifikace žáků se sociálním znevýhodněním v základní škole. Praha: Národní pedagogický institut, 2015 PROKOP, D. Slepé skvrny: O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti ŠOTOLA, J. et al. Systémová spojení: spolupráce jako nástroj překonávání důsledků sociálního znevýhodnění ve vzdělávání. Praha: Člověk v tísni, [2012]. 121 s. ISBN 978-80-87456-25-5. VEČERKA, K. et. al. Sociálně patologické jevy u dětí. Praha: Institut pro kriminologii a sociální prevenci, 2010.
Metodická doporučení MŠMT: Metodický list (Příloha č. 10) k Metodickému doporučení MŠMT k primární prevenci rizikového chování u dětí a mládeže č. j.: 21291/2010-28. Název: Vandalismus. Autorky: J. Kaplanová, Z. Procházková. Rizikové chování ve školním prostředí – rámcový koncept (Příloha č. 7) k primární prevenci rizikového chování u dětí a mládeže č. j.: 21291/2010-28. Název: Kyberšikana a další formy kybernetické agrese. Autoři: K. Kopecký, R. Szotkowski (Centrum PRVoK PdF UP Olomouc). Rizikové chování ve školním prostředí – rámcový koncept (Příloha č. 11) k primární prevenci rizikového chování u dětí a mládeže č. j.: 21291/2010-28. Název: Záškoláctví. Autoři: M. Salavcová, V. Foist.
Vyhlášky a zákony Vyhláška č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění pozdějších novelizací. Vyhláška č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních, ve znění pozdějších novelizací. Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších novelizací.
Poslední úprava: Lorenzová Jitka (23.08.2024)
|