|
|
|
||
Laboratoře probíhají blokově, ve 14denním bloku. Jejich účelem je převedení teoretických znalostí z oboru Ekotoxikologie do praxe.
Studenti si osvojí založení vybraných ekotoxikologických testů na organismech různé trofické úrovně (destruenti, producenti, konzumenti) vodního i terestrického prostředí, metody vyhodnocení a statistické zpracování získaných výsledků a jejich následnou interpretaci.
Poslední úprava: VURMR (19.01.2018)
|
|
||
Studenti musí absolvovat dané laboratorní úlohy a odevzdat protokoly z jednotlivých úloh a závěrečný protokol (porovnání výsledků ze všech testů toxicity). Poslední úprava: Mocová Klára Anna (07.02.2025)
|
|
||
Povinná:
Poslední úprava: Mocová Klára Anna (07.02.2025)
|
|
||
Účast na cvičení je povinná. Student po ukončení cvičení vypracuje a odevzdá protokoly z jednotlivých laboratorních úloh v určeném termínu.
Klasifikace se opírá o způsob práce v hodinách, kvalitu zpracování protokolů a jejich včasné odevzdání. Poslední úprava: Mocová Klára Anna (07.02.2025)
|
|
||
1. Úprava vzorků pro testy toxicity. 2. Práce s mikroskopem. 3. Práce ve sterilním prostředí. 4. Chovy a kultivační podmínky testovacích organismů (Daphnia magna, Folsomia candida). 5. Plánování experimentu, volba koncentračních řad. 6. Měření pomocí digitální analýzy obrazu. 7. Test s použitím klidového stádia žábronožky solné (Artemia salina). 8. Test inhibice růstu chlorokokální řasy (Desmodesmus subspicatus). 9. Test inhibice růstu vodních makrofyt - okřehek menší (Lemna minor). 10.Test inhibice klíčivosti a růstu kořene hořčice (Sinapis alba). 11.Test inhibice dehydrogenasové aktivity půd. 12.Test inhibice bioluminiscence bakterií Aliivibrio fischeri. 13.Statistické vyhodnocování naměřených dat (NOEC, LOEC, EC50). 14.Postup zpracování protokolů a porovnání získaných výsledků Poslední úprava: Mocová Klára Anna (04.02.2025)
|
|
||
Návody k laboratorním pracím dostupné v moodlu. e-learning.vscht.cz https://e-learning.vscht.cz/course/view.php?id=3269
Poslední úprava: Mocová Klára Anna (07.02.2025)
|
|
||
Studenti získají mimo jiné následující dovednosti:
Poslední úprava: Mocová Klára Anna (04.02.2025)
|
|
||
Žádné. Poslední úprava: VURMR (26.01.2018)
|
Zátěž studenta | ||||
Činnost | Kredity | Hodiny | ||
Konzultace s vyučujícími | 0.4 | 10 | ||
Účast v laboratořích (na exkurzi nebo praxi) | 4.8 | 135 | ||
Příprava na přednášky, semináře, laboratoře, exkurzi nebo praxi | 0.8 | 23 | ||
6 / 6 | 168 / 168 |