PředmětyPředměty(verze: 963)
Předmět, akademický rok 2024/2025
  
Surovinová bezpečnost II - M241008
Anglický název: Raw materials safety II
Zajišťuje: Ústav udržitelnosti a produktové ekologie (241)
Fakulta: Fakulta technologie ochrany prostředí
Platnost: od 2024
Semestr: letní
Body: letní s.:4
E-Kredity: letní s.:4
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:2/1, Z+Zk [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Garant: Kavina Pavel Mgr. Ph.D.
Cílek Václav RNDr. CSc.
Neslučitelnost : M241001
Záměnnost : M241001
Anotace -
V posledních letech se začaly objevovat různé příčiny nedostatku některých základních surovin a zdrojů. Některé z nich, jako např. nedostatek vody a následně potravin měly svůj původ v klimatické proměně světa, jiné byly způsobeny epidemií coronaviru, narušením dopravní infrastruktury, spekulativními nákupy, nedostatkem dlouhodobé vize či investiční obtížností. Svět se tak poprvé od poválečné doby octl v situaci, kdy si uvědomil, že základem každé civilizace je voda, energie, potraviny a materiály a že součástí národní bezpečnosti je (1) fyzické zajištění těchto zdrojů a surovin, (2) udržení sociálního smíru a (3) šetrný, nízkoemisní vztah k životnímu prostředí. Cílem kurzu je představit svět jako ekosystém, ve kterém civilizační stabilita primárně závisí na správném zvládání toků materiálů a energií, které začínají v reálném, fyzickém, „inženýrském“ světě, ale kombinují se s faktory psychologické, kulturní a sociální sféry. Cílem studia je získat jak obecný přehled o zdrojích a surovinách a jejich civilizačních vazbách, tak konkrétní vhled do surovinové politiky ČR a přehledu místních i světových zásob rudních i nerudních surovin. Student tak získá povědomí o současném, dynamickém stavu využívání surovin a aktuálních trendech v zacházení se zdroji. Dále budou představeny možné scénáře vývoje dostupnosti surovin a rizika vázaná na zdroje, jako je voda či půda.
Poslední úprava: Kavina Pavel (02.05.2024)
Podmínky zakončení předmětu (Další požadavky na studenta)

Zápočet: elektronicky v předstihu den před zkouškou odevzdat esej na domluvené téma (buď podle zájmů studenta nebo na zadání). V obou případech je konzultace s pedagogy nutná a může proběhnout již na začátku semestru. Konzultace budou probíhat buď po skončení vyučování, anebo po vzájemné domluvě.

! Esej vytisknout, podepsat a přinést na zkoušku.!

Poslední úprava: Kavina Pavel (02.05.2024)
Literatura

Studenti dostanou výběr relevantní literatury v podobě wordovských nebo pdf dokumentů.

Poslední úprava: Kavina Pavel (02.05.2024)
Požadavky ke zkoušce (Forma způsobu ověření studijních výsledků)

Zkouška: veřejná prezentace tématu eseje na max. 15-20 min, odpovědi na otázky týkající se tématu. Znamená to, že bude stanoven jeden zkouškový den, kterého se budou účastnit všichni studenti v roli posluchačů i přednášejících.

Poslední úprava: Kavina Pavel (02.05.2024)
Sylabus -

1. Globální vývoj a cesty k národní resilienci – vývoj pojmu, ekosystémová, klimatická, sociální resilience.

2. Klimatické scénáře, trendy a možná rizika. Klimatické změny a jejich dopad na kvalitu zdrojů a dostupnost surovin.

3. Energie a civilizační přechod - koncepce energetických otroků, Jevonsův paradox, Khazzoom-Brokesův teorém, EROEI – energetická návratnost, vývoj v oblasti zásob ropy (Light Tight Oil, běžný a břidlicový plyn, trendy současného vývoje).

4. Když selžou instituce – principy osobní, rodinné a komunitní připravenosti, typy krizí, rodinná připravenost, psychologické návyky, důležité věci a nástroje.

5. Půda a život civilizací - primární produktivita jako základní faktor kolapsu předmoderních civilizací, stručné dějiny zemědělství a pedologie (živiny, limitní prvky), potravinová situace antického Říma, současný stav, Haber-Boschova reakce, dějiny hnojení, trendy a výhledy, eroze, degradace a cesty k nápravě.

6. Biosféra a obnovitelné zdroje – biomasa, dřevo – kolik ho máme a co s ním můžeme dělat, budoucnost lesa, biogeochemické cykly, uhlíková pumpa, mikrobiální kolébky, nitrifikace prostředí, mykorhizní vztahy.

7. Voda a krajina - malý a velký oběh vody, planetární hraniční vrstva, tryskové proudění, blok omega, vysychající řeky, potenciální evapotranspirace (550 mm) versus průměrné srážky (650 mm), techniky zadržování vody v krajině od pravěku do dneška, tři segmenty s různými strategiemi zadržování: svahy, půda a říční krajina.

8. Potenciální energetické suroviny: geologický vodík, metanové hydráty a další perspektivní (či utopické) suroviny typu mořská voda, možnosti a naděje.

9. Pozvaná přednáška: Podle zájmu studentů si zajistím nějakého kolegu jako byl v minulém roce V. Wagner s modulárními reaktory a H. Beran s komunitní energetikou. Prostor pro diskuzi či návrat k tématům, která studenty zaujaly.

10. Resilientní urbanismus: jak vytvořit odolné město.

11. Diskuzní hodina, volné téma podle zájmu studentů a zaměření jejich prací.

12. Svět jako propojený systém, pokus o velký obraz světa a surovinová bezpečnost.

Poslední úprava: Kavina Pavel (02.05.2024)
 
VŠCHT Praha