Evropské potravinové právo se v uplynulých 25 letech stalo samostatným oborem a fenoménem, který ve svém důsledku ovládá život všech spotřebitelů v Evropské unii. Cílem předmětu je seznámit studenty se základy potravinového práva, jeho terminologií a fungováním v rámci Evropské unie, případně krátkým srovnáním s požadavky jiných právních řádů v oblasti regulace potravin. Studenti se naučí orientovat se v základních právních předpisech upravujících provoz potravinářského podniku. Budou připraveni prakticky aplikovat požadavky potravinového práva kladené nejen na bezpečnost potravin, ale také na označování potravin, které jsou mnohdy v rozporu s vizemi marketingu. Budou umět jednotlivé předpisy pomocí jednoduchých uživatelsky příjemných nástrojů nejen vyhledat, ale také je argumentačně využít. Vzhledem k tomu, že v současné době tvoří evropské potravinové právo ucelený komplex právních předpisů, který ponechává členským státům jen určitou minimální míru realizace v oblasti regulace výroby a distribuce potravin, budou studentům vysvětleny základní aspekty evropské legislativy s dopadem do národního právního řádu. Pozornost bude věnována nejen obecným požadavkům vyplývajícím z tzv. general food law, ale i dalším právním předpisům, které jsou rozhodující pro aplikaci potravinového práva a jsou vzájemně provázány. V oblasti označování bude věnována pozornost harmonizovaným evropským pravidlům, ve kterých jsou popsána základní pravidla pro chování provozovatelů potravinářských podniků (bezpečnost potravin, systém řízení kvality a bezpečnosti potravin apod.) a pro označování potravin, a v této souvislosti také jednotlivým kategoriím potravin (komoditám), speciálním potravinám, doplňkům stravy a potravinám určeným pro zvláštní výživu a zvláštní lékařské účely. Studenti dostanou základní informace o kvalitě a autenticitě potravin a přístupu dozorových orgánů. Přednášky budou doplněny konkrétními příklady a judikaturou jak Evropského soudního dvora, tak českých soudů. V rámci předmětu získají studenti i další informace související s výrobou a distribucí potravin, a to o právní úpravě týkající se materiálů a předmětů přicházejících do styku s potravinami, o právní úpravě týkající se chemických látek a předpisech z oblasti ochrany životního prostředí (odpady, odpady z obalů, ekologická újma, voda, ovzduší).
Poslední úprava: Rajchl Aleš (26.01.2018)
European food law has become an independent field and a phenomenon over the last 25 years, which in its turn controls the lives of all consumers in the European Union. The aim of the subject is to acquaint students with the fundamentals of food law, its terminology and functioning within the European Union and possibly with a short comparison with the requirements of other legal regulations in the field of food regulation. Students will learn how to orient themselves in the basic legislation regulating the operation of the food business. They will be ready to apply the food law requirements imposed not only on food safety but also on labelling of foods, which are often contrary to marketing visions. They will be able to search and find the individual regulations using simple, user-friendly tools but also to use them argumentally.
Given that European food law is currently a comprehensive set of legislation which leaves only a certain minimum level of implementation in the regulation of food production and distribution to Member States , students will be acknowledged with the basic aspects of European legislation with an impact on national law. Attention will be paid not only to the general requirements resulting from the general food law, but also to other legal regulations that are crucial to the application of food law and are interdependent. In the area of labelling, attention will be paid to harmonized European rules describing the basic rules for the behavior of food business operators (food safety, quality management and food safety systems, etc.) and food labelling and, in this context, also food categories (commodities), special foods, food supplements and foods for special nutrition and special medical purposes. Students will receive basic information on the quality and authenticity of food and the access of supervisory authorities. Lectures will also contain concrete examples and jurisprudence of both the European Court of Justice and the Czech courts.
Students will also receive information related to the production and distribution of foodstuffs, namely legislation on materials and articles intended to come into contact with foodstuffs, legislation on chemicals and environmental regulations (wastes, wastes from packaging, environmental degradation, water, air).
Poslední úprava: Rajchl Aleš (30.01.2018)
Výstupy studia předmětu -
Po úspěšném absolvování předmětu budou studenti schopni:
samostatné práce s předpisy potravinového práva – naučí se je vyhledat a interpretovat je;
uplatnit v praxi základní práva provozovatelů potravinářských podniků a budou vědět, jaké jsou jejich povinnosti;
orientovat se v informacích uváděných na obalech potravin, budou schopni je interpretovat a sestavit;
orientovat se v systémech řízení bezpečnosti potravin, kontroly jejich kvality a autenticity.
Poslední úprava: Rajchl Aleš (30.01.2018)
Upon successful completion of this course, students will be able to:
independently work with regulations of food law - will learn to search and find them and to interpret them;
apply the fundamental rights of food business operators and will know what their responsibilities are;
orientate themselves in the information on the packaging of foods, will be able to interpret and compile them;
orientate themselves in food safety management systems, quality and authenticity control.
Poslední úprava: Rajchl Aleš (30.01.2018)
Podmínky zakončení předmětu (Další požadavky na studenta)
Úspěšné absolvování písemného zápočtového testu.
Poslední úprava: Rajchl Aleš (05.03.2018)
Literatura -
Doporučená:
Jana Dostálová, Pavel Kadlec a kolektiv. Potravinářské zbožíznalství . Ostrava: Key Publishing, 2014, s. ISBN 978-80-7418-208-2.
Potravinářské zbožíznalství – Jana Dostálová, Pavel Kadlec a kolektiv, Key Publishing, Ostrava 2014, ISBN 978-80-7418-208-2
Nařízení (EU) č. 1169/2011 k porovnání ve třech jazycích - http://www.foodnet.cz/polozka/?jmeno=Na%C5%99%C3%ADzen%C3%AD+%28EU%29+%C4%8D.+1169%2F2011+k+porovn%C3%A1n%C3%AD+ve+t%C5%99ech+jazyc%C3%ADch&id=37132
Kapesní průvodce novým označování ryb a produktů akvaktultury / A pocket guide to the EU's new fish and aquaculture consumer labels - http://www.foodnet.cz/polozka/?jmeno=Kapesn%C3%AD+pr%C5%AFvodce+nov%C3%BDm+ozna%C4%8Dov%C3%A1n%C3%AD+ryb+a+produkt%C5%AF+akvaktultury+%2F+A+pocket+guide+to+the+EU%27s+new+fish+and+aquaculture+consumer+labels&id=37314
Průvodce novými pravidly pro označování potravin - "Označování potravin - Mnoho cenných informací pro spotřebitele ?" - http://www.foodnet.cz/polozka/?jmeno=Pr%C5%AFvodce+nov%C3%BDmi+pravidly+pro+ozna%C4%8Dov%C3%A1n%C3%AD+potravin+-+%22Ozna%C4%8Dov%C3%A1n%C3%AD+potravin+-+Mnoho+cenn%C3%BDch+informac%C3%AD+pro+spot%C5%99ebitele+%3F%22&id=36290
Elektronická příručka PK ČR k nařízení (EU) č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům - http://www.foodnet.cz/polozka/?jmeno=Aktualizov%C3%A1no+-+Elektronick%C3%A1+p%C5%99%C3%ADru%C4%8Dka+PK+%C4%8CR+k+na%C5%99%C3%ADzen%C3%AD+%28EU%29+%C4%8D.+1169%2F2011+o+poskytov%C3%A1n%C3%AD+informac%C3%AD+o+potravin%C3%A1ch+spot%C5%99ebitel%C5%AFm&id=37344
Rozhodovací strom pro postup při označování vitamínů a minerálních látek - http://www.foodnet.cz/polozka/?jmeno=Rozhodovac%C3%AD+strom+pro+postup+p%C5%99i+ozna%C4%8Dov%C3%A1n%C3%AD+vitam%C3%ADn%C5%AF+a+miner%C3%A1ln%C3%ADch+l%C3%A1tek&id=37144
Publikace SČS a ČTPP k problematice kvality potravin a jejich označování - http://www.reformulace.cz/index.php/informace-pro-spotrebitele/cim-se-zabyvame/60-publikace-scs-a-ctpp-k-problematice-kvality-potravin-a-jejich-oznacovani
Označování potravin - průvodce pro spotřebitele - http://www.bezpecnostpotravin.cz/UserFiles/publikace/Oznacovani%20potravin%20-%20posledni%20verze%20web.pdf
Poslední úprava: Rajchl Aleš (29.01.2018)
Sylabus -
1. Evropské potravinové právo a jeho dopad do národní legislativy: systém práva, právní nástroje a prameny práva, hierarchie právních předpisů, general food law, implementace evropského potravinového práva v ČR, uvádění potravin na trh v EU, technické normy. Exkurz do jiných právních řádů.
2. Základní cíle evropského potravinového práva, vědecké principy, analýza rizik, systém varování (RASFF), kritické body ve výrobě potravin, HACCP, systémy řízení bezpečnosti potravin.
3. Národní legislativa: zákon o potravinách, komoditní vyhlášky, veterinární zákon, zákon o ochraně veřejného zdraví.
4. Základní právní rámec pro potraviny živočišného původu.
5. Geneticky modifikované organismy. Produkty ekologického zemědělství. Evropské systémy kvality v kontextu národních snah na propagaci lokálních produktů.
6. Mikrobiologické požadavky na potraviny. Kontaminanty v potravinách. Hodnocení kvality a bezpečnosti potravin: odběry a vyšetřování vzorků.
7. Legislativní rámec pro zlepšující látky v potravinách: přídatné látky, aromata, enzymy. Obohacování potravin.
8. Pravidla pro označování potravin, druhy informací uváděných na obalech a vzájemná provázanost jednotlivých právních předpisů, základní povinně uváděné údaje.
9. Speciální druhy potravin: potraviny pro zvláštní výživu a zvláštní lékařské účely, doplňky stravy. Nové potraviny. Trendy v potravinářství.
10. Úřední kontrola potravin: princip, organizace a kompetence, postupy a opatření, správní trestání. Judikatura.
11. Požadavky na předměty a materiály přicházející do styku s potravinami, environmentální legislativa, REACH.
12. Legislativní specifika a požadavky na výrobu vybraných potravin (ovocné a zeleninové výrobky, maso a masné výrobky, vejce a nápoje).
13. Legislativní specifika a požadavky na výrobu vybraných potravin (mlýnské produkty, pekařské a cukrářské výrobky, těstoviny, cukr a cukrovinky).
14. Legislativní specifika a požadavky na výrobu vybraných potravin (mléko a mléčné výrobky, tuky a kosmetika).
Poslední úprava: Rajchl Aleš (30.01.2018)
1. European Food Law and its impact on national legislation: legal system, legal instruments and sources of law, hierarchy of legislation, general food law, implementation of European food law in the Czech Republic, marketing of food in the EU, technical standards. Excursion to other legal orders.
2. Basic objectives of European Food Law, Scientific Principles, Risk Analysis, Food and Feed Safety Alerts (RASFF), Critical Points in Food Production, HACCP, Food Safety Management Systems.
3. National legislation: Food law, Commodity regulations, Veterinary Act, Public Health Protection Act.
4. Basic legal framework for food of animal origin.
5. Genetically modified organisms. Organic farming products. European quality systems in the context of national efforts to promote local products.
6. Microbiological criteria for food. Contaminants in food. Food quality and safety assessment: sampling and sample testing.
7. Legislative framework for improving substances in food: additives, flavorings, enzymes. Food enrichment.
8. Rules on the labelling of foodstuffs, the types of information on the packaging and the interconnection of individual legal regulations, the basic mandatory particulars.
9. Special types of food: food for special nutrition and special medical purposes, dietary supplements. New foods. Trends in the food industry.
10. Official food control: principle, organization and competencies, procedures and measures, administrative penalties. Case law.
11. Requirements for articles and materials coming into contact with food, environmental legislation, REACH.
12. Legislative specifics and requirements for the production of selected foods (fruit and vegetable products, meat and meat products, eggs and beverages).
13. Legislative specifics and requirements for the production of selected foods (mill products, bakery and confectionery products, pasta, sugar and confectionery).
14. Legislative specifics and requirements for the production of selected foods (milk and dairy products, fats and cosmetics)
Poslední úprava: Rajchl Aleš (30.01.2018)
Studijní opory -
STUDIJNÍ OPORY:
Úřední věstník Evropské unie - http://eur-lex.europa.eu/homepage.html
Sbírka zákonů ČR - http://aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/
Databáze TRIS - http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/tris/cs/
Evropský úřad pro bezpečnost potravin - http://www.efsa.europa.eu/